JRJ Medical Hurtownia medyczna online

Szkoła i koronawirus. 10 zasad, o których musisz pamiętać w szkole w czasie pandemii

Dla jednych to powód do radości, dla innych sporo obaw przed nową rzeczywistością. Szkoła i koronawirus? Jak zabezpieczyć się w szkole? Przedstawiamy dziesięć zasad, o których warto pamiętać w szkole w czasie epidemii.

Po pierwsze: dbajmy o siebie i innych.

Przed nami sezon grypy i przeziębień. Wiele spośród infekcji, jakie nas czekają, najprawdopodobniej będzie w ogóle niegroźnych. Warto jednak, byśmy byli czujni i w tym roku szczególnie zwracali uwagę na stan swojego zdrowia. Jeśli czujesz się przeziębiony, masz podwyższoną temperaturę i kaszlesz, zostań w domu. Gdy infekcja się rozwija koniecznie zgłoś się do lekarza. Zadbaj o bezpieczeństwo innych, nie przyczyniaj się do rozprzestrzeniania także innych wirusów. One też są groźne.

Po drugie: nie lekceważ symptomów!

Jeśli jesteś w szkole i w ciągu dnia Twoje samopoczucie się pogorszy – nie lekceważ tego. Jeśli tylko to możliwe, wróć jak najszybciej do domu i skontaktuj się z lekarzem.

Po trzecie: zadbaj o środki ochrony osobistej w drodze do szkoły i z powrotem

Zasłaniaj twarz maseczką. Pamiętaj, że maseczki nie powinieneś używać dłużej niż 15-20 minut. Po tym czasie na maseczce gromadzi się sporo drobnoustrojów, które w połączeniu z wilgocią mogą tylko zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Używasz maseczki w szkole? Nie jest to konieczne, jednak pamiętaj by mieć ze sobą ich co najmniej kilka i zmieniać je jak tylko odczuwasz wilgoć na wewnętrznej stronie maseczki.

Po czwarte: po przyjściu do szkoły zdezynfekuj ręce.

Możesz to zrobić także później, szczególnie po używaniu i dotykaniu przedmiotów szkolnych. Tu warto zaopatrzyć się we własny środek do dezynfekcji, który zawsze możesz mieć pod ręką. Przy zakupie środka wirusobójczego, zwróć uwagę na jego spektrum wirusobójcze oraz czas dezynfekcji. To bardzo istotne. Nie każdy środek do dezynfekcji jest tym, który będzie “zabójczy” zarówno dla wirusa grypy, koronawirusa, czy HIV lub nawet ebola. Preparaty wirusobójcze różnią się także czasem działania. Czytaj etykiety producenta i postępuj zgodnie z zawartymi tam wskazaniami.

Po piąte: myj często ręce ciepłą wodą i mydłem i rób to bardzo dokładnie.

Pamiętasz internetowe hity pokazujące czas trwania skutecznego mycia rąk? Tak, dokładnie! Przez 30 sekund myj dłonie i nie pomijaj także nadgarstków, czubków palców, czy przestrzeni pomiędzy nimi. Umyte ręce najlepiej pozostaw do osuszenia. To zasada, o której warto pamiętać nie tylko w szkole.

Po szóste: pilnuj dystansu społecznego.

Jeśli to tylko możliwe, unikaj większych grup w klasie i na korytarzach. Utrzymuj odstęp 1,5 metra podczas rozmowy ze współrozmówcą.

Po siódme: czujesz potrzebę kichnięcia lub zakasłania?

To wcale nie musi być objaw choroby, jednak pamiętaj, by dla higieny zasłaniać wówczas nos i usta… łokciem. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzeniania się wirusa w szkole. 

Po ósme: używaj tylko własnych przyborów szkolnych.

 Szkoła i koronawirus nie idą w parze ze wszystkimi zasadami grzeczności. Właśnie teraz niechęć pożyczenia długopisu lub kartki może być największym wyrazem troski o znajomych i bliskich.

Po dziewiąte: nie częstuj innym jedzeniem.

Zasada ta jest ściśle związana z tą powyższą. Dbaj o innych.

Po dziesiąte: jeśli to tylko możliwe, przerwy spędzaj na świeżym powietrzu.

To nie tylko zalecenie służb sanitarnych, ale także zdrowy rozsądek. Częste wietrzenie pomieszczeń oraz ruch na świeżym powietrzu to skuteczny środek w walce przeciw wrogowi, jakim jest koronawirus. 

Razem damy radę! 

Bezpieczny powrót do szkoły - Zestaw Podstawowy

Bezpieczny powrót do szkoły – Zestaw Podstawowy:

 1. Płyn dezynfekcja rąk skóry Sterillhand 1 l x 1
 2. Mediseptol dezynfekcja powierzchni 1 l neutralny x 1
 3. Antybakteryjne mydło wpłynie zapach kokos 500 ml

Bezpieczny powrót do szkoły - Zestaw uzupełniający

Bezpieczny powrót do szkoły – Zestaw uzupełniający

 • Płyn do dezynfekcji rąk skóry 5 l Sterillhand
 • Mediseptol dezynfekcja powierzchni 5 l neutralny
 • MYDŁO DO RĄK W PŁYNIE ZAPACH ZIELONA HERBATA 5L
 • Rękawice nitrylowe bezpudrowe 100 szt XS

Bezpieczny powrót do szkoły - Pakiet Mega

Bezpieczny powrót do szkoły – Pakiet Mega

 • Płyn do dezynfekcji rąk skóry 5 l Sterillhand
  QUATRODES ONE KONCENTRAT DEZYNFEKCJA POWIERZCHN 5L
 • CORONA CLEANER DEZYNFEKCJA DUŻYCH POWIERZCHNI 30L
 • Rękawice nitrylowe bezpudrowe 100 szt XS