JRJ Medical Hurtownia medyczna online

Środki wirusobójcze czy środki bakteriobójcze? Które wybrać?

Czy środki bakteriobójcze działają na wirusy? Co wybrać - środki wirusobójcze czy bakteriobójcze? Czy oba działają na koronawirusy? Wyjaśniamy.

Wirusy i bakterie towarzyszą nam na co dzień. Od kilku miesięcy nasza uwaga skupia się jednak na nowym typie koronawirusa, który stanowi realne zagrożenie. Rządy nakazują noszenie maseczek i zachowywanie dystansu społecznego oraz dbanie o higienę i czystość. Do niezbędnych zachowań profilaktycznych należy również odkażanie rąk odpowiednimi środkami, które chronią przed wirusami. Środki wirusobójcze, czy bakteriobójcze? Które wybrać?

Częsty błąd: brak wiedzy, czy wybrać środek wirusobójczy, czy bakteriobójczy

Aby skutecznie chronić się przed koronawirusem, trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju środki dezynfekujące wybierać. Najważniejszym jest, aby dokonać właściwego wyboru, czyli stosować środek wirusobójczy przeciwko wirusom, a środek bakteriobójczy przeciwko bakteriom. 

Trzeba pamiętać, że środek bakteriobójczy nie zabija wszystkich wirusów, ponieważ w jego składzie znajduje się zbyt mało alkoholu.

Różnica pomiędzy wirusami a bakteriami. Czy szczepionki są na nie skuteczne?

Wirusy i bakterie to mikroorganizmy, które różnią się budową i sposobem działania. Bakterie mają bardziej złożoną budowę niż wirusy, a ponadto mogą funkcjonować samodzielnie. Wirus potrzebuje nosiciela, dzięki któremu funkcjonuje i namnaża się. Infekcje bakteryjne leczy się antybiotykami, natomiast wirusowe organizm musi sam pokonać. 

Pomocą w walce z wirusami są szczepionki. Jednak nie na wszystkie wirusy już je wynaleziono. Ani HIV ani najnowszy koronawirus takiego zabezpieczenia nie posiadają. Dlatego należy działać racjonalnie: dbać o czystość i stosować środki wirusobójcze. Profilaktyka i minimalizowanie ryzyka zarażeniem są obecnie jedyną skuteczną metodą walki o zdrowie.

Czy środek antybakteryjny jest skuteczny w walce z koronawirusem i innymi wirusami?

Częściowo tak. Wszystko zależy od czasu dezynfekcji, stężenia alkoholu w preparacie, a także od dezynfekowanej powierzchni. Dlatego warto pamiętać o prostej zasadzie: środki wirusobójcze wybierajmy gdy zależy nam na ochronie przed wirusami, zaś bakteriobójcze – przed bakteriami. 

Przy stosowaniu obu typów środków warto pamiętać, by przede wszystkim czytać etykiety producenta. To tam znajdziemy informację o spektrum biobójczym preparatu oraz czasie działania.